Biomasa to paliwo, które coraz częściej wykorzystywane jest do ogrzewania. Coraz więcej osób decyduje się na zakładanie firm związanych ze sprzedażą biomasy bądź piecy do biomasy. Jakie są zalety ogrzewania domu ekologicznymi sposobami? Dlaczego warto zdecydować się właśnie na to rozwiązanie?

Ogrzewanie domu biomasą – zalety

Stawiając nowy dom bądź wymieniając ogrzewanie w starym domu coraz częściej decydujemy się na ekologiczne rozwiązania. Pomimo sporych nakładów finansowych na początku, z biegiem czasu kwota ta zwraca się, a dodatkowo zaoszczędzamy na rachunkach. Jednym z popularniejszych, ekologicznych i ekonomicznych sposobów na ogrzewanie domu jest wykorzystanie biomasy – głównie pelletu.

Wykorzystanie pelletu do ogrzewania domu wiąże się nie tylko ze zmniejszonymi rachunkami za prąd. Ogrzewanie pelletem to również mniejsze zanieczyszczenie środowiska – wytwarza się mniej dwutlenku węgla. Również powstaje mniej popiołu, dzięki czemu użytkowanie pieca jest proste, a czyszczenie szybkie. Ważne,. aby zaopatrzyć się w najlepszej jakości pellet.

Suszarnie do biomasy – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Sprzedawcy pelletu chcąc dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców oferują produkty najwyższej jakości. Aby sprzedawać suchy i dobrze palący się pellet wielu z nich decyduje się na zakup suszarni. Suszarnia do biomasy pozwala na szybkie i bezpieczne wysuszenie surowców. Z ich pomocą suszyć można trocie, słomę, wierzbę lub wytłoki. Surowce, które poddawane są procesowi suszenia produkują paliwa energetyczne, takie jak pellet czy brykiet.

W ofercie wielu firm znaleźć można dwa rodzaje suszarni: bębnowe oraz taśmowe. Suszarnia bębnowa, jak sama nazwa wskazuje składa się z bębna, w którym następuje proces suszenia. Suszarnia taśmowa zapewnia dobrą wydajność pracy.

Suszarnia biomasy

Piece do biomasy – na co zwracać uwagę podczas jego wyboru?

Piece na biomasę w dużej mierze są bezobsługowe. Wyposażone są w podajniki, które dostosowane są do rodzaju pelletu. Najczęściej wybierany jest pellet drzewny. Nowoczesne piece odpowiedzialne są za trzy podstawowe czynności:

  • rozpalanie płomienia,
  • kontrola płomienia,
  • wygaszanie.

Wybierając piec powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego moc grzewczą. Istotna jest tutaj informacja o powierzchni, jaka będzie do ogrzania. Warto skonsultować swój wybór z osobą znającą się na piecach.