W Polsce powstaje coraz więcej domów opieki, które są dedykowane osobom starszym. Tego typu domu sprawdzają się idealne dla osób samotnych oraz dla rodzin, które opiekują się osobą starszą, ale nie mogą pozwolić sobie na całodobową opiekę. Każdy z domów będzie zapewniał jednak inny rodzaj opieki, dlatego warto odpowiednio wcześniej wybrać dom, który zrealizuje nasze wymagania. Czym jest dom opieki? Kto może przebywać w takim domu?

Dom opieki

Dom opieki Toruń jest specjalnym miejscem dla osób starszych. Najczęściej z zewnątrz i wewnątrz przypomina dom, jednak jest dużym ośrodkiem, w którym przebywają tylko osoby starsze i opiekunowie. W zależności od tego czy jest to prywatny dom czy publiczny, będzie miał inne wymagania. Do publicznego domu opieki nie każdy może trafić. Przyjmuje się tam osoby, które wymagają stałej opieki medycznej, nie mają prawnego opiekuna lub są całkowicie niepełnosprawni. Do prywatnego domu opieki może zapisać się jednak każdy. Jeśli taki dom posiada wolne miejsca, to od razu możemy się do niego zapisać.

dom opieki Toruń

Dom opieki – pobyt

Większość prywatnych domów opieki Bydgoszcz daje dwie możliwości pobytu w ośrodku. Są to pobyty dzienne lub dobowe. Pobyty dzienne nie oferują noclegu, pokoi i pełnego wyżywienia. Przez to, że trwają one kilka godzin, większość udogodnień jest zmniejszona, ponieważ nie ma kiedy ich zrealizować. Senior decydujący się na pobyt dzienny, po kilku godzinach wraca do swojego domu i na następny dzień znowu wraca na zajęcia. Jest to dobra opcja dla osób, które w ciągu dnia zostają same w domu, pobyt ten pozwoli wzbogacić czas i poznać nowych rówieśników.

Pobyty dobowe to pobyty, które trwają kilka miesięcy. Seniorzy otrzymują swoje pokoje, z pełnym wyposażeniem i przez cały pobyt traktują ośrodek jako swój dom. Takie ośrodki są perfekcyjnie przystosowane do przyjęcia osób starszych. Posiadają one specjalne łóżka, toalety i urządzenia, które ułatwiają poruszanie się po ośrodku.