W niektórych miejscach, gdzie prowadzone są eksperymenty nad chemikaliami, trzeba używać specjalnego sprzętu. Jego celem jest możliwość przeprowadzania badań w sposób bezpieczny. Wszystko to, aby nie doszło do tragicznego w skutkach wypadku.

Rury kwasoodporne i ich cenne wykorzystanie

Rury kwasoodporne wykorzystywane są w branży chemicznej, farmaceutycznej i niektórych zakładach przemysłu spożywczego, a czasem nawet w branży budowlanej. Dlaczego tak właśnie jest? Jak sama nazwa wskazuje są to rury odporne na działanie kwasów i niektórych środków chemicznych, więc nie jest niczym dziwnym fakt, że zakłady chemiczne i farmaceutyczne z chęcią je kupują. Blacha na rury i elementy rurowe łączone są techniką spawania plazmowego. W ten sposób się je tworzy. Dzięki temu można używać ich do eksperymentów i nie martwić o ewentualny wypadek.

Blacha kwasoodporna

Podobnie jak z rurami, blacha kwasoodporna jest wykorzystywana w branżach, które mają do czynienia z niebezpiecznymi substancjami. Kwasoodporność otrzymuje się dzięki stabilizacji austenitu w normalnych warunkach. Można to uzyskać dzięki wysokim zawartościom chromu i niklu. Oprócz tego dodawane są też inne dodatki stopowe takie jak mangan, tytan, czy miedź. Stal kwasoodporna stosowana jest po polerowaniu. Oprócz blachy można jeszcze kupić stoły wyprodukowane z tego samego materiału. Cena w tym przypadku to nie problem. Wszystko zależy od wymiaru.

Blacha kwasoodporna

Moc kwasu

Do mocnych kwasów zalicza się między innymi HCl, H2SO4 i HNO3. To tylko przykłady, ponieważ jest ich znacznie więcej. Jak określa się moc kwasu? Moc kwasów w tych samych warunkach zewnętrznych zależy od ich struktury chemicznej. W przypadku prostych kwasów tlenowych nieorganicznych moc kwasu wzrasta ze wzrostem elektroujemności centralnego atomu w reszcie kwasowej. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku kwasów beztlenowych, gdzie zależność jest odwrotna. Moc kwasów karboksylowych wzrasta wraz z elektroujemnością grupy przyłączonej do reszty karboksylowej.

Dzięki materiałom kwasoodpornym, możliwe jest przeprowadzanie nowych eksperymentów i badań, a co za tym idzie rozwój nauki i medycyny.