Pelet drzewny stanowi doskonałą alternatywę dla węgla. Paliwo jest stosunkowo tanie i bardzo wydajne, ma wysoką jakość. Coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie pelletem. Zapoznaj się z naszym artykułem i poznaj więcej szczegółów na temat pelletu.

Pellet drzewny – w pełni przyjazny dla środowiska

Pellet jest paliwem ekologicznym. To ważne w obliczu coraz większego zanieczyszczenia środowiska. Podczas spalania pelletu nie powstają szkodliwe substancje smolne, które zanieczyszczają powietrze. Pellety drzewne produkowane są z odpadów drzewnych, przez co są w pełni naturalne i mają przyjemny zapach.

Producent pelletu drzewnego

Producent pelletu odpowiada za prasowanie trocin, z których powstaje naturalne paliwo. Materiał zostaje pobieżnie rozdrobniony, przez co jest przygotowany do kolejnych działań, z których jedno z nich to – suszenie. Odbywa się ono w temperaturze 90°C. Wielokrotnie rozdrabniany produkt, a na końcu prasowany, zostaje schłodzony i spakowany – w ten sposób jest gotowy do transportu, sprzedaży oraz użytku.

Sprzedaż pelletu drzewnego

Koszt całorocznego ogrzewania domu pelletem drzewnym może wynieść około 500 zł. Warto jednak pamiętać, że jest to długoterminowa inwestycja, a w wielu gminach można uzyskać dotację na zakup pelletu lub otrzymać niskooprocentowany kredyt. Producenci pelletu, pomimo jego wysokiej ceny sprzedaży, nadmieniają jednak jego ekologię oraz prostotę użycia – pakowany jest zazwyczaj w niewielkie, szczelnie zamknięte worki, które nie brudzą kotłowni. Dodatkowo wnosi do domu piękny zapach drewna, czego nie robią inne rodzaje opałów. Pomieszczenia, w których składowany jest na przykład ekogroszek, pokryte są czarnym, węglowym pyłem, który jest trudny do usunięcia. Ekogroszek jest ponadto trujący dla środowiska, tak jak pozostałe opały oparte na węglu.

Sprzedaż pelletu drzewnego

Pellet a ekogroszek – na co warto się zdecydować?

Pellet drzewny to paliwo ekologiczne, które ma wiele zalet w porównaniu z ekogroszkiem. Przede wszystkim jest bardziej przyjazne dla środowiska (przy jego spalaniu powstają małe ilości dwutlenku węgla oraz nie wydziela się siarka) i nie brudzi. Pod względem ekologii lepszym paliwem jest pellet. Stosowanie pelletu ma też jednak swoje wady – pellet jest stosunkowo drogi i może dawać mniej ciepła w porównaniu z ekogroszkiem, co daje się we znaki szczególnie zimą.